Puduhepa ve Kız Kardeşleri

Sandalda Bir Çocuk Bir Ayı


   

 

 

Yazar: Dave Shelton

Çeviri: Fatih Erdoğan

Yayınevi: Mavibulut Yayınları

Resimleyen: Dave Shelton

Özgün Adı: A Boy And A Bear In A Bot

Önerilen Yaş: 8+

Sayfa Sayısı: 293

 

          Yazarın ilk romanı olan kitap 2013 yılında Branford  Boase ödülünü aldı. Ödülden biraz bahsedecek olursak; her yıl çocuklar veya gençler için ilk kitabını yazan yazarlara ve editörlere veriliyor. Jüri başkanı Julia Eccleshare, seçici kurul üyelerinin, kitabın orjinalliğini, öyküsünü benzersiz bir tarzda anlatışını sevdiklerini ve daha önce böyle bir şey okumadıkları konusunda hemfikir olduklarını belirtiyor.

          Ben bu kitabı 4. sınıf öğrencilerime önerdim ama okumaya düşkün olan 3. sınıf  öğrencileri de rahatlıkla okuyabilir. Kitap 293 sayfadan oluşuyor. Açıkçası kitaba ilk bakıldığında –özellikle okumayı pek sevmeyen çocuklara-  kalınlığının ürkütücü geleceğini söylemem gerekir. Tam tersine bazılarına da çekici… Fakat kitaba başlayınca puntosunun büyüklüğü ve kağıdın kalınlığı sayesinde çabuk yol katedilecektir. Ve hikayenin içine girince, tabi ki cümlelerin sade ve akıcı olmasının da etkisiyle,  kitap tabi ki kolay kolay elden bırakılamayacaktır.  Zaten sonradan kitabı bir günde bitiren öğrencilerimin olduğunu öğrenince, ne kadar isabetli düşündüğümü anlamış oldum.

          Hikaye gerçek ile hayal arasında gidip geliyor. Çay saatinde rutin hazırlığını yapıp çayını keyifle içmesi gibi günlük ve alışıldık bir olaydan canavarla mücadeleye geçebiliyor. Veya balık avlamayı anlatırken birden hayalet gemiyle karşılaşılabiliyor. Bu da okuyucunun dikkatini açık tutuyor.

          Çocuğun, başından beri tedirgin olmakla birlikte, tuhaf bir şekilde hiç tanımadığı bir ayıya karşı duyduğu güven ve bu güvenin gittikçe artması, okuyucunun içinin ısınmasına sebep oluyor. Ve imkanlar ne kadar yetersiz olursa olsun mutlaka yapılacak bir şeylerin olması ve umudu kaybetmemek, kitabın okuyucuya geçirdiği en önemli duygular.

         Son olarak; olaylar sürekli denizde ve hatta sandalın içinde ilerliyorken, kitabın kalınlığının da etkisiyle mutlaka denizden çıkılıp başka serüvenler gerçekleşecek düşüncesi hakimken, birden bakıyorsunuz ki kitap bitmiş ve hala denizdeler, üstelik bir an bile sıkılmıyorlar.

        KESİNLİKLE KEYİFLE OKUYACAKSINIZ, SİZ DE ÇOCUKLARINIZ DA…

Sınıf Öğretmeni Gülümser Üçüncü